Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Instalatii electrice cu conductori flexibili
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Instalatii electrice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mihaiu_alexandru
Membru nou

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 4:49 pm    Post subject: Instalatii electrice Reply with quote

Ce parere aveti despre instalatiile electrice interioare executate cu conductori sau cabluri cu conductori flexibili? Din cate ma gandesc eu, ar fi mai usoara pozarea cablurilor, iar desitatea de curent pe mm2 la cupru ar fi de 10A/mm2 fata de 8A/mm2 la conductor masiv daca stiu corect.
Legaturile in doze cum ar putea fi realizate?
Ce avantaje si dezavantaje ar prezenta?

Stiti cumva un link cu tipurile de cabluri cu tot cu specificatii si eventual imagini?

Multumesc pentru timpul acordat!
Back to top
View user's profile Send private message
serbano
Membru nou

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 6:15 pm    Post subject: se pot trage mult ma Reply with quote

In Italia din cate am vazut se lucreaza numai cu asa ceva, insa cei de acolo nu au stiut sa imi spuna daca e vreun normativ care sa oblige sau asa e cutuma. Avantajul pe care l-am constatat si eu pe pielea mea este ca se pot trage mult mai usor conductorii prin tuburi si in general pare mai usor de lucrat. In privinta legaturilor, ei folosesc asa-zisii conectori de capat, care sunt reglete de cate 10 conectori de diverse diametre si care se strang cu surub dupa ce capetele conductorilor s-au rasucit impreuna in prealabil. Wink
Back to top
florinzgura
Membru nou

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 6:48 pm    Post subject: Re: Instalatii elect Reply with quote

[quote:9ed80251ba="mihaiu_alexandru"]Ce parere aveti despre instalatiile electrice interioare executate cu conductori sau cabluri cu conductori flexibili? Din cate ma gandesc eu, ar fi mai usoara pozarea cablurilor, iar desitatea de curent pe mm2 la cupru ar fi de 10A/mm2 fata de 8A/mm2 la conductor masiv daca stiu corect.
Legaturile in doze cum ar putea fi realizate?
Ce avantaje si dezavantaje ar prezenta?

Stiti cumva un link cu tipurile de cabluri cu tot cu specificatii si eventual imagini?

Multumesc pentru timpul acordat![/quote:9ed80251ba]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mihaiu_alexandru
Membru nou

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 9:41 pm    Post subject: conectori de capat, Reply with quote

Merci pentru reply.
Ca veni vorba de conectori de capat, in ce masura acestia rezista sau nu incalzirilor sau eventualelor suprasolicitari?
Cu ce ai lucrat cu conductoare flexibile sau cabluri cu conductoare?

regeletele acealea cum arata? Wink
Back to top
serbano
Membru nou

PostPosted: Wed Jan 07, 2009 10:12 am    Post subject: Teoretic sunt facuti Reply with quote

Teoretic sunt facuti sa reziste solicitarilor. In principiu conductorii fiind intai rasuciti si apoi stransi cu surubul, vor ceda ei primii in cazul unei suprasarcini de durata. Lucrul asta nu e prea bun insa pentru ca mai bine cedeaza legatura in doza si poti remedia defectul decat sa cedeze conductorul pe parcurs si sa trebuiasca sa localizezi defectul si apoi sa inlocuiesti tot conductorul.
Ca si caracteristici, cele de 2,5 mmp de exemplu au tensiune nominala 450 V si T85.
Conductorii cu care lucreaza aia sunt litati, ceva ca monofilarul nostru, insa litat si mult mai flexibil. Chiar si la sectiuni mari lucrau cu litat cred ca si peste 35mmp.
Poze daca vrei vezi la [img][b:a85232a2a6]http://www.magazine-online.ro/serbano/[/b:a85232a2a6] sau daca vrei iti pot trimite pe mail daca mi-l dai , pentru ca nu stiu cum pot pune aici pe forum
Back to top
automatistul
Moderator

PostPosted: Wed Jan 07, 2009 7:29 pm    Post subject: RE :Istalatii electr Reply with quote

Va spun din propria experienta ca e mult mai usor si mult mai avantajos executarea instalatiilor electrice cu conductor litat (dar de sectiune corespunzatare), din mai multe motive . Referitor daca folosim cablu,si acesta tb. pus in tub PVC. Eu folosesc cablu , cand pozez cablul in planseu , inainte de a turna placa (dar tot prin tub).In doze de legatura la capatul conductorului pun PAPUCI PINI , iar legaturile le realizez cu ajutorul clemelor .
Cu stima , Automatistul
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mihaiu_alexandru
Membru nou

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 10:52 pm    Post subject: Ce fel de cleme folo Reply with quote

Apropo de cleme si de pini terminali?
Ce fel de cleme folosesti la acei pini terminali? Discutam cu un coleg si acesta spunea ca el folosea doar cleme OBO, pentru ca sunt "bune".Rolling Eyes Stie careva o marca de cleme in care sa ai incredere?Question Pt ca am auzit diferite consecinte cum ar fi: oxidare contacte, slabire lamela care preseaza, iar ce mi s-a intamplat mie la o depanare...au iesit conductorii foarte usor din acele cleme.
Back to top
serbano
Membru nou

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 9:41 pm    Post subject: cleme Reply with quote

Defectul era acolo, la cleme, sau doar ai constatat ca au iesit usor, insa legaturile erau ok?
Back to top
symi99
Moderator

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 11:17 am    Post subject: Nu se folosesc pini Reply with quote

Asta este stilul italian de lucru.Un stil foarte bun as spune daca stii sa-l stapanesti.
Conexiunile in doze se fac numai cu morsete(deci nu reglete)prin infasurarea conductoarelor apoi printr-o legatura cu izolir band sa le tina impreuna si prin strangerea surubului.
In tablourile electrice/protectii/aparataj se pun pini terminali.
Nu se folosesc pini terminali in combinatie cu morsete pentru ca este imposibil sa strangi suficient surubul.
Se pot folosi pini terminali in combinatie cu reglete dar se pierde farmecul ...adica pierzi foarte mult timp.
Cleme cu lamele se folosesc in combinatie cu un conductor plin deoarece este prestabilita sectiunea.(folosind un conductor litat de 1,5 +sectiunea adaugata pin...nu mai poti baga conductorul in clema.Firme bune producatoare de tipul asta de cleme ...Obo; Vago(dar atata timp cat iti da declaratie de conformitate...nu are de ce sa te doara capu)
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
serbano
Membru nou

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 2:30 pm    Post subject: si TRIDONIC ATCO (fo Reply with quote

Astia se lauda ca sunt parintii clemelor (conectorilor rapizi)
Back to top
automatistul
Moderator

PostPosted: Sun Jan 25, 2009 1:56 pm    Post subject: RE. Nu se folosesc Reply with quote

ptr. simi99 Adevarat ai scris ; Un stil foarte bun as spune daca stii sa-l stapanesti. Parerea mea personala , daca nu stapanesti un domeniu , nu mai face afirmatii gresite . E spre binele atat al tau , cat mai ales al colegilor ce viziteaza acest site ! Idea Idea Idea
Discutiile pe acest forum trebuie sa fie constructive, nu monopolizate cu idei proprii !UN EXEMPLU CONCRET :PRIZA DE PAMINTARE !!!!!Eu personal am sapat in pamint sa pozez platbanda zincata pentru pamintare { nu o singura data }, iar acum vii tu si zici CA NU SE EXECUTA IN PAMANT ! Mai d-le coleg , si moderator , nu crezi ca , cam exagerezi cu afirmatiile ? Sau ai de gand sa impui TU noi reguli de-a realiza pamantarile la case ? M-as mira de lucrul acesta .! Embarassed
ASA ca , sfatul meu priEtenesc , LAS-O MAI MOALE CU AFIRMATIILE DACA NU STII DESPRE CE E VORBA ! Exclamation Question Idea Arrow Idea
Cu multa stima ,Automatistul
Back to top
symi99
Moderator

PostPosted: Sun Jan 25, 2009 9:46 pm    Post subject: Impamantare Reply with quote

[quote:99e4876fa6="automatistul"]ptr. simi99 Adevarat ai scris ; Un stil foarte bun as spune daca stii sa-l stapanesti. Parerea mea personala , daca nu stapanesti un domeniu , nu mai face afirmatii gresite . E spre binele atat al tau , cat mai ales al colegilor ce viziteaza acest site ! Idea Idea Idea
Discutiile pe acest forum trebuie sa fie constructive, nu monopolizate cu idei proprii !UN EXEMPLU CONCRET :PRIZA DE PAMINTARE !!!!!Eu personal am sapat in pamint sa pozez platbanda zincata pentru pamintare { nu o singura data }, iar acum vii tu si zici CA NU SE EXECUTA IN PAMANT ! Mai d-le coleg , si moderator , nu crezi ca , cam exagerezi cu afirmatiile ? Sau ai de gand sa impui TU noi reguli de-a realiza pamantarile la case ? M-as mira de lucrul acesta .! Embarassed
ASA ca , sfatul meu priEtenesc , LAS-O MAI MOALE CU AFIRMATIILE DACA NU STII DESPRE CE E VORBA ! Exclamation Question Idea Arrow Idea
Cu multa stima ,Automatistul[/quote:99e4876fa6]

Dl. Automatist stiu foarte bine despre ce vorbesc, am 4+5 ani de studiu prin scolile de electroenergetica si destul de multe ore de lectura.Am facut proiecte de milioane de euro si in consecinta ma cataloghez drept in cunostiinta de cauza.
Nu vreau sa ma cert cu tine pe forum dar deosebirea intre mine si tine este ca in afara de domeniul tehnic eu am si cunostiinte de project mangement in lucrari de amploare.
Daca citeai cu atentie despre ce vorbeam eu puteai sa tragi niste concluzii si sa te folosesti de ele.
Incearca sa mai citesti odata postul meu si poate o sa-ti dai seama.

O mica [b:99e4876fa6]problema de rezolvat[/b:99e4876fa6] pentru tine: Se da un teren cu o suprafata de 40x40 m si se doreste a se construi o cladire de birouri.Din motive lesne de inteles cladirea are amprenta la sol 40x40 m.[b:99e4876fa6]Intrebarea[/b:99e4876fa6] pentru tine: impamantarea se va face cumva la vecini ?
Back to top
electricnel
Membru nou

PostPosted: Tue Jan 27, 2009 8:51 am    Post subject: Re: Impamantare Reply with quote

Buna ziua!
Daca-mi permiteti sa-mi spun parerea:amandoi aveti dreptate; symi are dreptate teoretic iar automatistul practic.
Acolo unde terenul este mic - obligatoriu naturala, insa asta trebuie prevazut in proiect,iar acolo unde terenul iti permite - artificiala (tot respectand proiectul); deci proiectantul stabileste, e treaba lui.
As dori, daca cineva stapaneste bine teoria, sa ne explice care metoda este mai buna, tinind cont de rezistivitatea solului, a betonului din fundatie si de faptul ca la cea artificiala se folosesc materiale zincate.
Multumesc! Spor la treaba!
Back to top
symi99
Moderator

PostPosted: Tue Jan 27, 2009 12:41 pm    Post subject: Re: Impamantare Reply with quote

[quote:2a22a1e495="electricnel"]Buna ziua!
Daca-mi permiteti sa-mi spun parerea:amandoi aveti dreptate; symi are dreptate teoretic iar automatistul practic.
Acolo unde terenul este mic - obligatoriu naturala, insa asta trebuie prevazut in proiect,iar acolo unde terenul iti permite - artificiala (tot respectand proiectul); deci proiectantul stabileste, e treaba lui.
As dori, daca cineva stapaneste bine teoria, sa ne explice care metoda este mai buna, tinind cont de rezistivitatea solului, a betonului din fundatie si de faptul ca la cea artificiala se folosesc materiale zincate.
Multumesc! Spor la treaba![/quote:2a22a1e495]

Nu este vorba de dreptate practica sau teoretica.Totul este normat(mai mult sau mai putin detaliat/clar) ;si deci nu sunt 2 solutii.
La orice constructie mica sau mare normativul (I7/02) iti recomanda sa ai priza naturala.Proiectantul nu are ce sa aleaga ;daca vrea sa faca artificiala trebuie sa justifice solutia si singura justificare ar fi aceea ca rezistenta de dispersie este mai mare decat cea normata in cazul folosirii doar a celei naturale.In cazul asta se fac 2 prize :naturala+artificiala si se leaga intre ele.
Cea mai buna metoda este cea recomandata de normativ fara indoiala.De ce?

- pret redus.
- durabilitate(betonul protejeaza mai bine fierul/OL-Zn)
- rezistivitatea nu variaza sau cel putin nu ca in cazul pamantului.

Dezavantaje :

-rezistenta mai mare in cazul betonului fata de pamant.

Am tot observat ca priza de pamant este asociata cu un sant sapat la 0,5m aruncat platbanda si infipt 2-3 tarusi.Asta face Dorel pentru casa lui veche daca vrea sa aibe impamantare eventual sa-si puna paratrasnet.
In constructii asa ceva nu se accepta decat daca armatura constructiei nu asigura valoare de 1/4 ohmi(se poate intalni la case de dimensiuni mici).

Discutia a plecat de aici : http://portalelectric.ro/forum/viewtopic.php?t=409

Poate Dl. Calota reuseste sa lipeasca posturile astea la topicul unde a inceput discutia.
Back to top
automatistul
Moderator

PostPosted: Tue Jan 27, 2009 6:42 pm    Post subject: RE, RE Impamantare Reply with quote

symi99 scrie
Am tot observat ca priza de pamant este asociata cu un sant sapat la 0,5m aruncat platbanda si infipt 2-3 tarusi.Asta face Dorel pentru casa lui veche daca vrea sa aibe impamantare eventual sa-si puna paratrasnet.
In constructii asa ceva nu se accepta decat daca armatura constructiei nu asigura valoare de 1/4 ohmi(se poate intalni la case de dimensiuni mici).
Nu crezi ca , cu afirmatii de genul acesta ,jignesti multi electricieni ?Ai macar habar , cum se monteza asa ceva ?Daca nu ai facut , macar ai asistat la asa ceva ?
Nu am vrut sa-ti raspund la provocare din N motive , dar acum iti raspund :
O mica problema de rezolvat pentru tine: Se da un teren cu o suprafata de 40x40 m si se doreste a se construi o cladire de birouri.Din motive lesne de inteles cladirea are amprenta la sol 40x40 m.Intrebarea pentru tine: impamantarea se va face cumva la vecini ?
Raspunsul meu este :Nu la vecini bineinteles ,ci se pune platbanda zincata de care e sudat 2,3 tarusi in pamint inainte de a se turna fundatia , iar un capat al ei se scoate la locul unde vine BPMT-ul . Se masoara priza de pamant , iar daca e necorespunzatoare din punct de vedere ohmic se mai sudeaza tarusi , pana cand e OK ohmic.
Asa se procedeaza in mod logic . Nu se cheama electricianul dupa ce e turnata fundatia !
Proiectantul stie una si buna . TEORIA CA TEORIA DAR , PRACTICA TE OMOARA , e un proverb romanesc bine stiut de multi .
Apropo ,tin sa te anunt ca fapt divers , ca am si eu ani buni de studii in domeniu , dar si mai multi de practica .
La prizele naturale , ai masurat macar odata valoarea ohmica ? Nu dupa ce ai turnat fundatia , ci mai tarziu , sa vezi valoarea ohmica ?
Repectam fiecare meserias , in adevaratul sens al cuvantului ,dar pretindem acelasi lucru din partea lor !
Cu stima , Automatistul
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Instalatii electrice All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info