Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

instalatie electrica vila 184 mp
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Ai nevoie de electrician ?
View previous topic :: View next topic  
Author Message
guest@1
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 7:20 pm    Post subject: instalatie electrica Reply with quote

Doresc oferte de pret(estimativ) pentru executie instalatie electrica pentru o vila in Domnesti,Ilfov!
Casa are 184 mp,este din caramida integral,2 nivele!
ma intereseaza doar pretul pentru manopera,fara materiale!VA SALUT
Back to top
View user's profile Send private message
tuti2005
Membru activ

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 7:32 pm    Post subject: manopera extimativ Reply with quote

im functie de aparatajul pe care-l puneti de sistemul de iluminat(becuri,spoturi)de protectiile pe care le preferati ,manopera extimativ ajunge undeva la 5000 lei.
asa ca daca va decideti putem avea o discutie la fata locului.
tel 0722343845
Back to top
Ion Calota
Administrator sit

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 7:50 pm    Post subject: Re: instalatie elect Reply with quote

este interesant daca aveti un proiect pentru a realiza aceasta instalatie

varianta recomandata este sa o nu o executati "la negru", pretul va fi mai mic intradevar ,dar sunt alte riscuri, adica de obicei multa bataie de cap dupa aceea si cheltuieli suplimentare ulterioare
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
guest@1
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 8:43 pm    Post subject: vreau numai electric Reply with quote

am uitata sa precizez ca doresc si internet,tv,tel in fiecare camera!proiect nu am!de aceea vreau numai electricieni autorizati!astept in continuare ofertele dvs!
Back to top
Catalin12
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 10:54 pm    Post subject: Re: vreau numai elec Reply with quote

[quote:6368491ab9="guest@1"]am uitata sa precizez ca doresc si internet,tv,tel in fiecare camera!proiect nu am!de aceea vreau numai electricieni autorizati!astept in continuare ofertele dvs![/quote:6368491ab9] Pentru a afla un pret ar trebui sa aveti un plan al casei(eventual executat de electricianul care va face instalatia electrica,cu colaborarea dumneavoastra exacta) care sa-l puneti la dispozitie pentru a se stii impartirea casei si camerele,precum si absolut orice amanunt despre asezarea ulterioara a mobilierului pentru a se putea stabili asezarea exacta a aparaturii,distantele,puterea instalata.Abia apoi dupa toate acestea se poate discuta si despre pret.ASTA DACA DORITI executie atenta si precisa a instalatiei electrice.numai bine!
Back to top
automatistul
Moderator

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 11:51 pm    Post subject: Re ,re: vreau numai Reply with quote

[quote:1f7115c85b="guest@1"]am uitata sa precizez ca doresc si internet,tv,tel in fiecare camera!proiect nu am!de aceea vreau numai electricieni autorizati!astept in continuare ofertele dvs![/quote:1f7115c85b]
Stimate domn , pentru a avea un pret cat mai estimativ al pretului executiei instalatiei electrice , trebuie intai sa stiti cate locuri de aparataj doriti .(prize , intrerupatoare ,candelabre,etc . ) Idea
In al doilea rand cite sigurante doriti in cele 2 tablouri electrice ( cel de la parter + cel de la etaj ).
Deasemenea trebuie tinut cont si de executia impamantarii la vila ( necesara si utila ) . Laughing
Manopera la o instalatie electrica depinde de toate acestea , la care se adauga pretul proiectului electric . Rolling Eyes
Cu multa stima , Automatistul
Back to top
costel41
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:00 am    Post subject: Re: vreau numai elec Reply with quote

sint de acord cu ce sa discutat referitor la instalatia electrica a acestei case... cu o precizare: multe persoane (propietari) interesate de executarea unei instalatii electrice, nu numai ca au deja un electrician, autorizat sau nu, dar inca nu sau inteles probabil la pret si sondeaza pe forumuri si exploateaza alte anunturi, ptr aflarea unui pret, care sa-i faca sa aleaga o oferta mai convenabila, ca sa poata reduce pretul acestui electrician. Sau mai rau, este chiar un electrician neautorizat care nu are un pret la dispozitie, ptr comparatie, ptr ca sa-l determine pe propietar sa-i execute lucrarea instalatiei electrice. [b:abad564f25] deci atentie; nu mai dati aceste preturi... iar ptr ce vrea sa faca dl. respectiv nu se rezuma numai la cele 5 milioane... scuze ptr mesaj, daca am suparat pe cineva nu a fost cu rea intentie[/b:abad564f25]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
costel41
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:10 am    Post subject: Re: vreau numai elec Reply with quote

scuze.. 5000 lei
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
guest@1
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 8:09 pm    Post subject: mia adus alti doi ba Reply with quote

nu am nici electrician nici nu sint unul!daca vreti sa credeti bine daca nu asta este!se pare ca degeaba aveti sectiunea asta aici!am cerut oferta si am primit discutii despre cai verzi pe pereti!
nu se rezuma la acel pret?adica ar fi mai mult?doar manopera?de materiale ma ocup eu.
si cele 50 de milioane(lei vechi) mi se pare un pret strigator la cer.
in privinta electricienilor autorizati,datimi voie sa va spun ceva.am observat ca puneti mare accent pe autorizatie,lucru bun si nu prea!
anul trecut,la casa veche am apelat la serviciile unui electrician autorizat,care mia adus alti doi baieti care miau exec lucrarea!dar pe el lam platit!cei doi nu pareau a fi de meserie,deloc,chiar!asa ca daca sunteti autorizati si puneti p altcineva sa va faca lucrarile,DEGEABA aveti aut!
Imi cer scuze pt deranjul la care iam supus pe cei ce au postat!voi cauta in alta parte!unde au chef de munca,nu de birfa!
Back to top
Ion Calota
Administrator sit

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 8:30 pm    Post subject: instalatie electrica Reply with quote

poate ca aveti dreptate ca pretul de 5000 lei este mare, dar el este mare pentru lucru la negru, dar eu ca firma de exemplu, scazand impozitul pe profit, impozitul pe dividende, salariile, taxele pentru salarii, transportul, procentul de recuperare investitie in scule si echipamente etc veti vedea ca in final raman cu un profit extrem de mic din care trebuie sa si investesc in dezvoltarea firmei

de aceea am si zis de la inceput ca pretul la negru ar putea fi semnificativ mai mic, cu riscul pe care dvs vi-l asumati, parerea mea este ca o firma nu va poate face aceasta lucrare sub 5000 de lei decat eventual dupa o evaluare la fata locului
Back to top
electroexpert
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 8:40 pm    Post subject: O instalatie electri Reply with quote

Stimate domn, nu sunt interesat de lucrare dar nu ma pot abtine sa va transmit un mesaj:
- in primul rand o instalatie electrica noua se realizeaza obligatoriu conform unui proiect
- ca va ocupati dumneavoastra de materiale este iarasi o problema si va zic din proprie experienta ca la mine se suplimenteaza executia cu min 5% din cauza asta si pot sa va dau argumente concrete daca sunteti curios, cine va stabileste materialele respective?
- daca un executant nu stie exact ce are de facut de unde va asteptati la un pret?
- pot sa va asigur personal ca am executat instalatii electrice la imobile regim 2 nivele incepand de la 3000 RON la 18000 RON
- deci daca doriti un raspuns trebuie sa detineti si sa transmiteti si detaliile pentru executie
- pentru orice alte nelamuriri va stau oricand la dipozitie.
Pentru restul colegilor cum puteti sa transmiteti un pret daca nu stiti ce aveti de executat sau sa transmiteti informatii total neprofesioniste genul cum vreti sa aveti protectiile, cate sigurante sa aveti in tablou, etc.
Ma scuzati dar ma revolta genul acesta de abordare.
O instalatie electrica trebuie executata corect din punct de vedere al protectiilor si nu dupa cate sigurante vrea beneficiarul in tablou.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
electroexpert
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 8:45 pm    Post subject: realizarea instalati Reply with quote

Domnul Calota are perfecta dreptate din punct de vedere al costurilor iar daca doriti realizarea instalatiei electrice noi la o casa noua si o executati la negru va recomand sa va mai ganditi la acest aspect si asta in primul rand pentru protectia familiei dvoastra.
Back to top
guest@1
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 8:53 pm    Post subject: eu ma ocup de achizi Reply with quote

cind am cerut o oferta ma asteptam la ceva de genul intr xxx si xxx!lista o intocmeste executantul,dar eu ma ocup de achizitionare!asta ne omoara p noi!Vorba multa saracia omului
Back to top
electroexpert
Membru nou

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 9:44 pm    Post subject: pretul corect se int Reply with quote

Dumneavoastra in cat timp estimati ca se executa lucrarea? Aveti 185mp pe nivel sau insumat?

Pentru ca eu personal nu inteleg ce doriti de fapt, sa vi se execute lucrarea sau sa aveti niste limite inferioare si superioare?

Pe instalatii pretul corect se intocmeste functie de complexitatea lucrarii altfel va spun sigur ca veti plati fie mai mult fie vi se va executa o lucrare la un nivel calitativ indoielnic
Back to top
Ovidiu's
Moderator

PostPosted: Thu May 07, 2009 12:34 am    Post subject: Re: O instalatie ele Reply with quote

[quote:3a5d70f78d="electroexpert"]Stimate domn, nu sunt interesat de lucrare dar nu ma pot abtine sa va transmit un mesaj:
- in primul rand o instalatie electrica noua se realizeaza obligatoriu conform unui proiect
- ca va ocupati dumneavoastra de materiale este iarasi o problema si va zic din proprie experienta ca la mine se suplimenteaza executia cu min 5% din cauza asta si pot sa va dau argumente concrete daca sunteti curios, cine va stabileste materialele respective?
- daca un executant nu stie exact ce are de facut de unde va asteptati la un pret?
- pot sa va asigur personal ca am executat instalatii electrice la imobile regim 2 nivele incepand de la 3000 RON la 18000 RON
- deci daca doriti un raspuns trebuie sa detineti si sa transmiteti si detaliile pentru executie
- pentru orice alte nelamuriri va stau oricand la dipozitie.
Pentru restul colegilor cum puteti sa transmiteti un pret daca nu stiti ce aveti de executat sau sa transmiteti informatii total neprofesioniste genul cum vreti sa aveti protectiile, cate sigurante sa aveti in tablou, etc.
Ma scuzati dar ma revolta genul acesta de abordare.
O instalatie electrica trebuie executata corect din punct de vedere al protectiilor si nu dupa cate sigurante vrea beneficiarul in tablou.[/quote:3a5d70f78d]
Subscriu.......
Va trebuie in primul rand un electrician autorizat si PFA nu numai ANRE sau un SRL atestat ANRE.Normal ca e mai scump decat unul care lucreaza la negru.Ar fi culmea sa fie mai ieftin avand in vedere cheltuielile unei pf sau firme atestate si autorizate.
E mult de discutat pe tema asta si depinde de banii care ii dispuineti pt manopera.Eu unul ca firma atestata anre nu as da garantie nici 1 zi pe materialele procurate de client fara acte si second hand sau de pe cine stie unde.Ma refer la cabluri,sigurante,aparataj.In final eu raspund de instalatie....asa ca...mai bine refuz astfel de lucrari.
Lucrul bun e scump!!!Lucrul prost te costa dublu,poate triplu,poate.....viata !!!!
Aveti de ales.
Cu respect ... Ovi
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Ai nevoie de electrician ? All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info